Blog

Ogrodzenia systemowe – co to jest?

Czas czytania: ok. 7 minut

Przyglądając się możliwościom w zakresie budowy płotu na naszej nieruchomości, napotykamy coraz ciekawsze propozycje. Wśród nich pojawia się ogrodzenie systemowe. To kategoria, która składa się z 3 różnych płotów. Łączy je jedna wspólna cecha. Sprawdźmy więc, czym się charakteryzują oraz jakie są rodzaje płotów systemowych.

Artykuł w skrócie:

  1. Co to są ogrodzenia systemowe?
  2. Jakie są rodzaje ogrodzeń systemowych?
  3. Podsumowanie

Przyszło nam żyć w bardzo ciekawych czasach, kiedy to postęp technologiczny oraz wysoki poziom kreatywności wspomagają różne procesy. Całość nie omija branży budowlanej, a tym samym sposobów ogrodzenia własnej nieruchomości. Pojawiają się nowe rozwiązania, które wypierają stare i z miejsca uznawane za praktyczniejsze, niż dotychczasowe. Tak też można powiedzieć o ogrodzeniach systemowych. Cieszą się one ogromną popularnością, ponieważ oferują wiele zalet w bardzo przystępnych cenach. Przekonajmy się, co kryje się za tego typu płotami i z jakich możliwości możemy skorzystać.

Co to są ogrodzenia systemowe?

Wspomniany we wstępie postęp technologiczny daje wiele nowych możliwości, ale także pozwala na ułatwienie niektórych procesów. Niewątpliwie jednym z nich jest budowa płotu. Ogrodzenia systemowe to takie, których montaż jest bardzo prosty, ponieważ opiera się na gotowych rozwiązaniach. Korzystamy w tym przypadku z modułów, które wystarczy ze sobą połączyć. W ich skład wchodzą słupki, obejmy w zależności o rodzaju ogrodzenia, a także panele. Te z kolei mogą być różne, o czym szerzej piszemy w dalszej części tego artykułu. Dzięki gotowym elementom montaż płotu możliwy jest do przeprowadzenia we własnym zakresie. Bardzo często nie wymaga również posiadania specjalnych maszyn, czy nawet narzędzi. Sam proces nie jest w żaden sposób skomplikowany, co jest jego ogromną zaletą. Inną zaś jest przystępna cena, która nie nadwyręża portfela, a pozwala na zbudowanie trwałego ogrodzenia, spełniającego swoje funkcje przez wiele długich lat.

Jakie są rodzaje ogrodzeń systemowych?

W przypadku płotów systemowych mówimy głównie o 3 jego rodzajach. Są one dostępne na rynku od dłuższego czasu, a z roku na rok przekonują do siebie coraz większą liczbę klientów. Dostępność tego typu rozwiązań bardzo w tym pomaga. Możemy bowiem skorzystać z oferty sklepów budowlanych, ale także producentów, gdzie zakres propozycji i personalizacji jest większy.

Ogrodzenia panelowe metalowe

Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem ogrodzeń systemowych są panele metalowe. Przeważnie są one wykonane ze stali. Ogrodzenia panelowe składają się z metalowych drutów przecinających się pod kątem prostym. W poziomie prowadzone są one podwójnie, a w pionie pojedynczo. Druty zachowują między sobą równe odstępy, dzięki czemu powstają regularne oczka. Ich układ pozwala również na rozróżnienie dwóch modeli. Panele 2D korzystają jedynie z prostych drutów. W modelu 3D są one dodatkowo wygięte, co pozwala na stworzenie przetłoczeń. Ogrodzenie panelowe opiera się pod względem konstrukcyjnym na przęsłach, słupkach oraz specjalnych obejmach – różnych w zależności od miejsca montażu (początek działki, jej koniec lub narożnik). To pozwala na stworzenie kompletnego płotu w bardzo krótkim czasie, a także bez zważania na warunki atmosferyczne. Panele są bowiem zabezpieczone przed korozją poprzez pokrycie ich warstwą cynku. Tego typu ogrodzenie możemy spotkać bardzo często w otoczeniu zakładów produkcyjnych, siedzib firm, instytucji, ale także prywatnych domów, gdzie doskonale współgra z różnymi stylami architektonicznymi.

Ogrodzenia systemowe betonowe

Można by pomyśleć, że podobna systemowość nie będzie możliwa w przypadku innych rodzajów. Okazuje się jednak, że dobrze się sprawdza także w przypadku ogrodzeń betonowych. W ich przypadku również mamy do czynienia z panelami, ale wyglądającymi inaczej, niż poprzednio omawiane rozwiązanie. Od razu musimy zauważyć inne różnice – w sposobie montażu oraz poszczególnych elementach. Ogrodzenia systemowe betonowe opierają się zazwyczaj na kilku modułowych przęsłach – 2 – 3 – w zależności od wysokości całej konstrukcji. Płyty nie są mocowane obejmami, lecz wsuwane do słupków, a konkretnie w ich wyżłobienia. Pomiędzy przęsłami stosuje się warstwę wiążącą. Taki przebieg montażu umożliwia dość szybkie zbudowanie całego płotu. Płyty do tego wykorzystywane mogą być jednolite, jak i z dodatkowymi elementami dekoracyjnymi, np. w postaci ciekawych wzorów.

Ogrodzenia systemowe drewniane

Trzecią propozycją jest ogrodzenie systemowe drewniane. Podobnie, jak w przypadku wyżej omawianych płotów, mają one stałą długość. Ich montaż możliwy jest przy pomocy obejm, ale także wkrętów. Podkreślić należy, że tego typu ogrodzenia zabezpieczone są przed ich niszczeniem w wyniku zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego też w trakcie montażu oraz tuż po jego zakończeniu, nie trzeba nanosić na płot dodatkowych warstw impregnatów. Ochronę tę należy jednak co jakiś czas (co kilka lat) odnawiać, zwłaszcza jeśli ogrodzenie zbudowane będzie bez podmurówki. W porównaniu z panelami stalowymi, czy betonowymi, drewniane mogą być droższe. Modele dostępne w sprzedaży mogą być pełne, a także ażurowe. Popularne panele mają rozmaite kształty, co niewątpliwie wpływa na ich atrakcyjność.

Podsumowanie

Ogrodzenia systemowe pokazują, że montaż wcale nie musi być bardzo skomplikowany i długotrwały. Wśród nich znajduje się płot panelowy wykonany ze stali, betonowy, a także drewniany. Każdy z nich bazuje na gotowych elementach, które należy ze sobą połączyć. To sprawia, że w szybszym tempie można zbudować ogrodzenie na całej naszej działce.