Blog

Jakie ogrodzenie wybrać – ogrodzenia nowoczesne i tradycyjne

Czas czytania: ok. 9 minut

Na pewnym etapie prac związanych z budową domu przychodzi moment, kiedy trzeba się zdecydować na ogrodzenie. Nowoczesne, czy klasyczne? Z jakich materiałów? Mnogość form i ofert potrafi przytłaczać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia? Jakie ogrodzenie wybrać? Na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

Artykuł w skrócie:

  1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia
  2. Ogrodzenie nowoczesne czy tradycyjne
  3. Metalowe ogrodzenia nowoczesne – ogrodzenia panelowe
  4. Metalowe ogrodzenia nowoczesne – ogrodzenia palisadowe
  5. Pozostałe metalowe ogrodzenia
  6. Ogrodzenia tradycyjne

Wybór ogrodzenia stanowi bardzo ważną decyzję, chociaż często bywa marginalizowana lub odkładana na później. Nie jest to też decyzja łatwa. Nie mniej jednak ogrodzenie stanowi bardzo ważny element nieruchomości. Jest pierwszym elementem rzucającym się w oczy przy kontakcie wzrokowym z posesją. Ogrodzenie powinno chronić nieruchomość przed ewentualnymi nieproszonymi gośćmi. To także sposób na zapewnienie prywatności. Stanowi zatem wartość estetyczną, wpływającą na wizerunek domu i jego otoczenia oraz wpływa na bezpieczeństwo posesji i jej właścicieli. Dlatego też należy decydować się na solidne trwałe ogrodzenie, które przetrwa próbę czasu i warunków atmosferycznych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia

Przy wyborze ogrodzenia warto zwrócić uwagę, że jest ono stawiane raz na długi czas. Pomijamy tutaj kwestię ogrodzenia tymczasowego wykorzystywanego na czas budowy. Ostateczny kształt ogrodzenia zależeć może od kilku czynników.

Na początku należy się zastanowić, jaką funkcję ma pełnić ogrodzenie. Czy ma ono jedynie wytyczać granice działki? Czy ma w pełni chronić przed spojrzeniami przechodniów? Kwestie te wpłyną na decyzję o stylu ogrodzenia oraz materiałach wykorzystanych do jego budowy.

Następnie trzeba się skupić na stylu posesji. Ogrodzenie powinno być dopasowane do architektury domu, jego kształtu, rodzaju elewacji. Przy czym nie można zapominać o ogrodzie, to też ważny element rzutujący na decyzję o rodzaju ogrodzenia. Na kształt ogrodzenia wpływa także wielkość działki. Przy jej niewielkich rozmiarach zazwyczaj unika się monumentalnych ogrodzeń, a wykorzystuje ogrodzenia panelowe lub ogrodzenia palisadowe.

Przy wyborze odpowiedniego ogrodzenia wskazane jest również dopasowanie go do otoczenia. Ważne, aby współgrało z sąsiedztwem bądź lokalnym stylem lub wymogami.

Ogrodzenie nowoczesne czy tradycyjne

Ważny z punktu widzenia wyboru ogrodzenia jest styl zbudowanego domu. Wyróżnić tutaj można dwa zasadnicze: nowoczesny oraz tradycyjny. Zatem styl ogrodzenia zależny jest od stylistyki domu, ale także od jego najbliższego otoczenia. Jak zaznaczyliśmy wcześniej, ogrodzenie musi z nim współgrać. Dlatego też warto pokusić się o przydzielenie domu do konkretnego stylu, czy to nowoczesnego, czy tradycyjnego. Takie działanie pomoże w dalszych krokach związanych z wyborem odpowiedniego ogrodzenia.

Nowoczesne domy charakteryzują się minimalizmem, a często także surowością formy. W takich stylach domów sprawdzą się równie nowoczesne ogrodzenia metalowe. Zaliczamy do nich m.in. ogrodzenia panelowe, ogrodzenia palisadowe oraz gabionowe. Wśród metalowych ogrodzeń można spotkać nieustannie popularną siatkę.

Do domów tradycyjnych będą pasować m.in. płoty drewniane oraz betonowe.

Metalowe ogrodzenia nowoczesne – ogrodzenia panelowe

Najpopularniejszym sposobem grodzenia posiadłości jest aktualnie ogrodzenie panelowe. Charakteryzuje się ono dość niską ceną w porównaniu do wysokiej jakości materiałów, z których się składa. Ogrodzenie panelowe ma niekwestionowaną zaletę w postaci łatwego i szybkiego montażu.

Ogrodzenia panelowe z podmurówką

Ogrodzenie panelowe składa się z odpowiedniej wielkości paneli. Ich konstrukcję tworzą stalowe druty. W trakcie montażu ogrodzenia panelowe łączone są ze stalowymi słupkami za pomocą obejm. U podstawy często wykorzystuję się betonową podmurówkę.

Panele są estetyczne, a mogą być też na swój sposób personalizowane. Możliwy jest wybór paneli przetłaczanych bądź prostych. Każdy z nich może mieć różne wzory. Zaletą ogrodzenia panelowego jest także dostęp do wielu kolorów, dzięki malowaniu proszkowemu. Pozwoli to na łatwiejsze dopasowanie ogrodzenia do elewacji bądź innych charakterystycznych elementów budynku lub posesji.

Nie można zapominać o trwałości paneli ogrodzeniowych. Są one ocynkowane, co chroni je przed korozją. Wyróżniają się stabilnością i odpornością na czynniki mechaniczne. Nie straszne są im również zmienne warunki atmosferyczne.

Metalowe ogrodzenia nowoczesne – ogrodzenia palisadowe

Innym cieszącym się popularnością sposobem grodzenia są ogrodzenia palisadowe. Składają się one z modułów palisadowych. Ogrodzenia palisadowe uzupełnione mogą być furtką oraz bramą – przesuwną lub skrzydłową, które mogą być połączone z automatyką budynkową.

Ogrodzenia palisadowe

Ogrodzenia palisadowe cechuje nowoczesny wygląd. Wpływają na niego poziomo lub pionowo ułożone przęsła. Panel przymocowany jest do słupków umieszczonych w ziemi na odpowiedniej głębokości. Z uwagi na ich konstrukcję, montaż jest szybki i bezproblemowy. Podobnie, jak w przypadku montażu ogrodzenia panelowego, wykorzystać do ogrodzenia palisadowego można także betonową podmurówkę.

Panele palisadowe są bardzo wytrzymałe i estetyczne. Wszystkie elementy są wykonane ze stali. Ponadto są ocynkowane, co wpływa na zabezpieczenie paneli przed korozją.

Pozostałe metalowe ogrodzenia

Oprócz ogrodzenia panelowego oraz palisadowego coraz większym zainteresowaniem cieszą się gabiony. To wykonane ze stalowego drutu kosze. Istotnym ich elementem jest wypełnienie. Te może być różnego rodzaju. Często spotyka się wypełnienie w postaci kamieni, drewna, a także szkła. Co ciekawe, ogrodzenie gabionowe chętnie łączone jest z innymi typami, np. ogrodzeniem panelowym, a także ogrodzeniem palisadowym.

Nieustannie do grodzenia posiadłości wykorzystywana jest siatka. Jej niezmienna popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny. Na rynku dostępne są różne siatki w postaci beli, która rozciągana jest między słupkami. Ten sposób ogrodzenia jest najbardziej ekonomiczny.

Ogrodzenia tradycyjne

Na rynku dostępne są również tradycyjne ogrodzenia, których status na przestrzeni lat kilkakrotnie się zmieniał. Można do nich zaliczyć m.in. płoty drewniane oraz płoty betonowe.

Płoty drewniane

Płoty drewniane dawniej były bardzo chętnie wykorzystywane, ale i dzisiaj znajdują się fani tego rozwiązania. Jednak ogrodzenia drewniane poszły z duchem czasu. Najczęściej można je spotkać w formie paneli. Dzięki temu montaż stał się o wiele szybszy i wygodniejszy. Często zestawia się je z betonowymi słupkami. Na posesjach można również spotkać kombinacje ogrodzenia drewnianego na froncie, a w pozostałej części ogrodzenia palisadowego lub panelowego.

Płoty betonowe

Płoty betonowe mogły niegdyś straszyć swoją monumentalnością. One również zyskały na nowoczesności, zachowując jednak swoje tradycyjne wartości. Tutaj także mamy do czynienia z przęsłami, co wpływa na łatwość montażu. Ogrodzenia betonowe wyróżniają się różnymi stylami oraz kształtami. Charakteryzują się one bardzo dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Ich zaletą jest także izolacja akustyczna, dzięki czemu dźwięki z posesji i spoza niej napotykają barierę powstrzymującą ich rozprzestrzenianie się.