Blog

Jak wykonać zabezpieczenie ogrodzenia na zimę?

Czas czytania: ok. 6 minut

Zima to pora roku, w której trakcie dojść może do uszkodzenia ogrodzenia oraz bramy wjazdowej. Żeby temu zapobiec, należy wykonać kilka ważnych czynności. Zabezpieczenie ogrodzenia na zimę pozwoli uchronić je przed ewentualnymi zniszczeniami, a także dodatkowymi kosztami.

W trakcie zimowych miesięcy otoczenie naszego domu narażone jest na zniszczenia. Niska temperatura, mróz i opady śniegu wpływają negatywnie na wiele konstrukcji i urządzeń. Z tego też powodu powinno się podejmować czynności zmierzające do zapobiegania uszkodzeniom. Szczególną uwagę należy przykuć do ogrodzenia. Wybierając jego odpowiedni rodzaj, a także wykonując właściwe zabiegi, można przygotować płot na zimę. Tym samym ustrzeżemy się przed kosztami związanymi z jego ewentualną naprawą lub wymianą. Jednym z najbardziej wytrzymałych płotów, odpornym na warunki atmosferyczne, jest ogrodzenie panelowe. Jednak ono też wymaga kilku prac, które zapewniają mu odpowiednie zabezpieczenie na zimę, a w efekcie przez wiele lat możemy się cieszyć nienaruszoną konstrukcją.

Fabryczna ochrona ogrodzenia panelowego przed zimą

Zanim przejdziemy do zabezpieczenia ogrodzenia na zimę, warto dowiedzieć się, czy nasz płot w ogóle ma jakąkolwiek ochronę. W przypadku ogrodzenia panelowego nabytego u producenta możemy mieć pewność, że tak jest. Druty stalowe, z których składa się płot panelowy, poddawane są ocynkowaniu ogniowemu. W trakcie tego procesu przęsła zanurzane są w rozgrzanym do ok. 450 stopni Celsjusza cynku. Taka kąpiel powoduje nałożenie na druty odpowiednio grubej warstwy. Efektem są panele ogrodzeniowe zabezpieczone przed korozją, która powstaje m.in. w wyniku kontaktu metalu z tlenem i wodą. Żeby dodatkowo wzmocnić ochronę paneli, a jednocześnie nadać im odpowiedni kolor, stosuje się malowanie proszkowe. Do tego procesu wykorzystywane są specjalne pistolety nakładające farbę. Dzięki temu przylega ona mocno do całej powierzchni drutów. Warstwa farby musi być jeszcze utwardzona, dlatego też przęsła trafiają do rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza pieca.

Jak wykonać zabezpieczenie ogrodzenia na zimę?

Ogrodzenie panelowe wysokiej jakości jest zabezpieczone przed zimą podczas procesu ocynkowania oraz malowania proszkowego. Taka ochrona wystarczy na kilka lub kilkanaście lat, w zależności od tego, jak dbamy o nasze płoty. Nie mniej jednak czasami niezbędne będzie zwiększenie tej ochrony poprzez odpowiednie prace konserwacyjne.

Kontrola stanu płotu i bramy

Zabezpieczenie ogrodzenia na zimę należy rozpocząć przede wszystkim od kontroli stanu płotu. Konieczne jest przeprowadzenie dokładnych oględzin wszystkich drutów wchodzących w skład paneli, a także słupków. Sprawdzeniu powinna ulec także brama wjazdowa. Jeśli nie zauważymy żadnych niepokojących oznak, to nie mamy się czym przejmować. Warto wtedy przeprowadzić ponowną kontrolę ogrodzenia oraz bramy wjazdowej po nadejściu wiosny. Kiedy jednak na naszym ogrodzeniu panelowym pojawią się pierwsze ogniska korozji, należy wykonać kilka zabiegów, które uchronią płot przed dalszym niszczeniem. Niewielkie ogniska możemy usunąć, a powierzchnię zabezpieczyć na kolejne lata. Gdy korozja pojawiła się w wielu miejscach, możemy w bardzo prosty sposób zdemontować panel i skorzystać z usługi piaskowania oraz malowania proszkowego.

Oczyszczanie ogrodzenia i bramy

Wszelkie znalezione podczas kontroli stanu ogrodzenia i bramy ogniska korozji, czy też ubytki, należy oczyścić. Najpierw trzeba pozbyć się wszelkich pęknięć, zabrudzeń, zadrapań, farby oraz rdzy. Znajdować się one mogą na dotychczasowej powłoce, zabezpieczającej druty przed korozją. Możemy to zrobić przy pomocy papieru ściernego, drucianej szczotki, chociaż w niektórych przypadkach pomocna może być szlifierka. Następnie należy przejść do odtłuszczenia powierzchni. Dzięki temu zabiegowi nakładane przez nas kolejne warstwy będą lepiej wiązać się z metalem. Do odtłuszczania możemy wykorzystać rozpuszczalnik lub inne przeznaczone do tego preparaty.

Malowanie płotu i bramy wjazdowej

Kiedy przygotowana przez nas powierzchnia jest już osuszona, możemy przystąpić do dalszych prac. Oczyszczone elementy powinniśmy zagruntować. To pozwoli na uzyskanie lepszej przyczepności. Dalej zaś musimy na zagruntowaną powierzchnię położyć warstwę podkładową. Będzie ona stanowić bazę dla dalszego etapu. Po zaschnięciu podkładu możemy przejść do malowania ogrodzenia. Najlepiej wykorzystać do tego farbę do metalu. Zaleca się, aby w trakcie malowania ogrodzenia i bramy wjazdowej położyć dwie warstwy. Będą one stanowić odpowiednią powłokę, zabezpieczającą panele przed zimą.

Podsumowanie

Kiedy decydujemy się na zakup ogrodzenia panelowego od producenta, możemy mieć pewność, że jest ono w pełni zabezpieczone przed zimą. W nienaruszonym stanie może przetrwać nawet kilkanaście lat. Jeśli jednak pojawią się ogniska korozji, należy je usunąć przed zimą, aby zniszczenia się nie pogłębiały. Warto wtedy oczyścić miejsca korozji, zabezpieczyć i pomalować farbą. Kiedy jednak ognisk jest bardzo dużo, można cały panel przekazać do piaskowania i malowania proszkowego.