Blog

Jak ogrodzić boisko sportowe?

Czas czytania: ok. 8 minut

Boiska sportowe pozwalają na uprawianie wielu dyscyplin. Ważne są wtedy mecze, pojedynki, wygrana i emocje z nią związane. Jednak warto pamiętać, że przestrzeń do uprawiania sportu powinna być też bezpieczna. Zarówno dla uczestników meczu, jak i dla okolicy, w której znajduje się obiekt sportowy. O takie kwestie zadba ogrodzenie boiska sportowego.

Artykuł w skrócie:

  1. Czy ogrodzenie boiska sportowego jest potrzebne?
  2. Ogrodzenie boiska sportowego – przepisy
  3. Ogrodzenie boiska sportowego
  4. Podsumowanie

Uprawianie sportu jest bardzo ważne, a jego skutki mogą pozytywnie wpływać na przyszłość zawodników. Wszak sport poprawia kondycję, a także koncentrację i nastrój. Ponadto redukuje stres i poprawia umiejętności komunikacyjne w dyscyplinach drużynowych. Dlatego też powstaje coraz więcej obiektów sportowych w różnych przestrzeniach miasta. Mogą to być m.in. okolice szkół, bloków mieszkalnych, czy też parków. Przy budowie boisk ważne jest nie tylko stworzenie miejsca do uprawiania sportu, ale także bezpiecznego. Z racji tego, pierwszym elementem, na który zwraca się uwagę, jest ogrodzenie obiektu sportowego. 

Czy ogrodzenie boiska sportowego jest potrzebne?

Dyscypliny sportowe są różne, stąd też boiska muszą być do nich odpowiedniego przygotowane. Zatem, czy ogrodzenie obiektu sportowego jest potrzebne? Zdecydowanie tak i trzeba mieć tu na uwadze kilka kwestii. 

Przede wszystkim należy pamiętać o względach bezpieczeństwa. Sport, w którym nie są wykorzystywane żadne akcesoria, zazwyczaj nie sprawiają nikomu problemów. Te pojawiają się, gdy w grę wchodzą piłki. Znaczna część narodu jest fanami dyscyplin sportowych, w których wykorzystywane są piłki. Dlatego też chcemy takie sporty uprawiać. Warto przy tym pamiętać, że piłka, kiedy znajdzie się poza terenem boiska, może wyrządzić komuś krzywdę. Lecąca z dużą prędkością może uderzyć przechodnia i spowodować uraz lub uszczerbek na zdrowiu. Gdy uderzy w samochód, może go uszkodzić. Jeśli boisko znajduje się w okolicy budynków mieszkalnych, piłką można wybić szybę. Ogrodzenie eliminuje takie problemy. 

Uciekanie piłki poza teren obiektu sportowego to także konieczność podążania za nią. Wielokrotnie zdarzały się sytuacje, kiedy szukać trzeba było piłek daleko poza terenem boiska. Często nastręcza to dodatkowych problemów. Niekiedy nawet znalezienie piłki, która wyleciała poza obiekt sportowy, jest niemożliwe. Wtedy gracze są zmuszeni do przerwania meczu, a także poświęcenia czasu na odnalezienie piłki. Ogrodzenie zatem wykorzystywane jest jako piłkochwyty. 

Warto też uwzględnić, że ogrodzenie boiska wielofunkcyjnego wyznacza jego granice. Jednoznacznie oddziela teren uprawiania sportu od pozostałej przestrzeni, np. placu zabaw. 

Ogrodzenie boiska sportowego – przepisy

Chcąc wykonać ogrodzenie obiektu sportowego, należy pamiętać o przepisach z tym związanych. O ile wykonując płot niższy niż 2,20 m, nie będzie potrzebne pozwolenie, o tyle większa wysokość wymaga podjęcia kroków, aby ogrodzenie było zgodne z przepisami. To samo w sytuacji, kiedy ogrodzenie ma powstać od strony drogi, czy też w przestrzeni publicznej. 

Jeśli ogrodzenie obiektu będzie wyższe niż 2,20 m lub znajdzie się w przestrzeni publicznej, bądź od strony drogi, konieczne będzie dokonanie zgłoszenia. Taką procedurę należy przeprowadzić w odpowiednim wydziale starostwa powiatowego bądź urzędu miasta lub gminy. Zgłoszenie musi nastąpić minimum 21 dni przed terminem rozpoczęcia budowy ogrodzenia. Musi być w nim określony rodzaj prac, ich zakres, sposób wykonania, a także termin rozpoczęcia. Jeśli w terminie 21 dni od dokonania zgłoszenia, organ administracyjny nie złoży sprzeciwu, oznacza to tzw. milczącą zgodę. Wtedy można przystąpić do planowanych prac. Jeśli jednak dojdzie do sprzeciwu, należy wystąpić o pozwolenie na budowę ogrodzenia. Czynności są podobne jak w przypadku zgłoszenia. 

Ogrodzenie boiska sportowego

Skoro wiemy już, czy potrzebne jest ogrodzenie obiektu sportowego, a także jakie przepisy wziąć pod uwagę przy jego budowie, czas na wybranie sposobu grodzenia. W przypadku obiektów sportowych sprawdzonym rozwiązaniem jest ogrodzenie panelowe. Wykorzystuje się tutaj panele 2D oraz 3D. Znane z wytyczania granic nieruchomości prywatnych, jak i firmowych, ogrodzenie panelowe trochę się różni, jeśli jego zadaniem jest okalanie terenu boiska. 

Znaczącą różnicą jest wysokość ogrodzenia panelowego obiektu sportowego. Panele wykorzystywane do grodzenia boisk sportowych osiągają łączną wysokość do 6 m. Dzięki temu uniemożliwia się piłce, przedostanie poza teren boiska. Tym samym unika się przypadkowych uderzeń piłką przechodniów, czy też innych osób znajdujących się w okolicy boiska. Wysokie ogrodzenie służy jednocześnie jako piłkochwyty. Tym samym eliminuje problem uderzeń piłką w samochody, czy też budynki, co w efekcie mogłoby powodować wybijanie okien lub uszkodzenia elewacji. 

Do ogrodzenia panelowego obiektów sportowych można wybrać przęsła o standardowej grubości drutu, jak i większej. Najczęściej wykorzystuje się tutaj drut stalowy, który w pionie osiąga średnicę 6 mm. Z kolei poziome druty mają średnicę 8 mm. Dzięki temu płot jest trwalszy i lepiej znosi wszelkie kontakty z piłką. Grubsze druty sprawiają, że silne uderzenia piłką nie powodują odkształceń w ogrodzeniu. 

Ogrodzenie panelowe obiektu sportowego charakteryzuje się dużą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Cała konstrukcja jest ocynkowana, co zapobiega korozji. Ponadto, do odporności przyczynia się również malowanie proszkowe. Nadaje ono gładką powierzchnię wszystkim elementom. Dodatkowo zwiększa wytrzymałość ogrodzenia na działanie czynników chemicznych. 

Panele ogrodzeniowe montowane są do słupków. W porównaniu do modeli wykorzystywanych w ogrodzeniu panelowym nieruchomości prywatnych i firmowych te na boiska sportowe są wyższe. Wiąże się to z wysokością samych paneli. Jednocześnie słupki stalowe są grubsze. Zaś do mocowania wykorzystywane są specjalne obejmy. To połączenie sprawia, że konstrukcja jest stabilna i trwała. 

Podsumowanie

Ogrodzenie panelowe obiektu sportowego jest jednym z najlepszych rozwiązań. Okazuje się zatem, że panele mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Warto przy tym pamiętać, żeby zachowywać jego odpowiednią wysokość. Często też zdarza się, że cały obiekt sportowy jest podzielony na sekcje, np. boisko do gry w piłkę nożną, kort tenisowy. Wtedy też ogrodzenie panelowe całego terenu będzie niższe, zazwyczaj do wysokości 2,20 m. Natomiast ogrodzenie boiska piłkarskiego, czy też kortu tenisowego będzie znacznie wyższe.