Blog

Jak obliczyć koszty za metr ogrodzenia?

Czas czytania: ok. 9 minut

Montaż ogrodzenia to jedna z ważniejszych czynności związana z budową własnego wymarzonego domu. Przyglądając się ofertom dostępnym na rynku, szuka się sprawdzonych rozwiązań, które nie będą drogie. Jednak duża ilość informacji potrafi wpędzić w zakłopotanie. Jak obliczyć koszt za metr ogrodzenia? To bardzo częste pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć.

Ilekroć rozważamy różne rodzaje płotów, które moglibyśmy postawić, zastanawiamy się nad kosztem takiej budowy. Wtedy też szukamy tańszych rozwiązań, ale jednocześnie w pełni spełniających swoje funkcje, a przy tym atrakcyjnych pod względem wyglądu. Zaliczamy do nich przede wszystkim ogrodzenie panelowe, które stało się bardzo popularne. Bez względu na to, jaki rodzaj płotu wybierzemy, pojawia się odwieczne, a zarazem najważniejsze pytanie. Ile za to zapłacimy? Potrzebować będziemy kilku cennych informacji, które pomogą nam ustalić ostateczny koszt takiego przedsięwzięcia. 

Dlaczego ogrodzenie nieruchomości jest ważne?

Zagospodarowanie przydomowej przestrzeni to również montaż ogrodzenia nieruchomości. Płot, który zbudujemy, odgrodzi nas od sąsiadów, a także od ulicy. Zaprezentuje, że w jego obrębie jest nasza przestrzeń, w której mieszkamy, odpoczywamy, dokąd chcemy wracać. Wyznaczy, gdzie mamy swoje miejsce na ziemi. Płot zadba o naszą prywatność. Jedną z jego najważniejszych funkcji jest zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa. Utrudnia osobom niepowołanym, przedostanie się na naszą nieruchomość, chroniąc jednocześnie nas i nasz dobytek. To także blokada dla dzikich zwierząt, które nie będą mogły dostać się na naszą działkę. Jednocześnie, jeśli mamy zwierzęta w domu, one również nie będą mogły uciec, dzięki ogrodzeniu. Oprócz tych praktycznych funkcji płot pełni jeszcze jedną, równie ważną. Swoim wyglądem wpływa na wizerunek całej nieruchomości. Z tego też względu staramy się wybierać rozwiązania estetyczne, atrakcyjne, które stają się wizytówką naszych domów, ale jednocześnie takie, które nie zrujnują naszego portfela. 

Co wpływa na cenę ogrodzenia?

Szukając oszczędności, chcemy wiedzieć, jaki jest koszt za metr ogrodzenia. Na wysokość ceny wpływa kilka istotnych czynników. Aby je przedstawić, posłużymy się przykładem najpopularniejszego płotu, czyli ogrodzenia panelowego.

Panele

Pierwsza, czyli podstawowa rzecz, którą musimy uwzględnić, chcąc obliczyć wysokość kosztów budowy ogrodzenia, jest panel. W sprzedaży dostępne są różne rozmiary pod względem wysokości. Możemy zatem wybrać panel mieszczący się w przedziale 1030 – 2430 mm. Istotne jest to, że wszystkie panele są takiej samej długości, czyli mają 2500 mm. Ważna jest również grubość drutów w przęsłach.

Słupek i akcesoria

Żeby montaż ogrodzenia panelowego był możliwy, potrzebny jest do tego słupek. Jego cena zależna jest od wysokości oraz grubości ścianek. Musimy pamiętać, że jego część będzie wkopana w ziemię. Dlatego też możemy wybierać słupki o wysokości od 1700 mm do 2600 mm. Z kolei grubość ścianek w dostępnych modelach to 1,5 mm oraz 2 mm. Większość z nich ma ten sam profil, czyli 60 × 40 mm. Konieczne jest jednak rozróżnienie słupków, mamy bowiem ich 3 rodzaje: początkowy, pośredni oraz końcowy. Ich montaż możliwy jest w miejscach zgodnych z ich nazwą. Początkowy słupek montujemy w miejscu rozpoczęcia prowadzenia płotu. Pomiędzy kolejnymi panelami ustawiamy pośrednie. Zaś na samym końcu montujemy słupek końcowy.  

Nie da się przeprowadzić montażu paneli ogrodzeniowych bez odpowiednich akcesoriów. Zaliczamy do nich przede wszystkim obejmy, śruby, nakrętki i podkładki. W przypadku obejm możemy wyróżnić 3 typy: początkowa, pośrednia i końcowa, analogicznie do słupków. 

Podmurówka

Na koszt za metr ogrodzenia panelowego wpływa również stosowanie lub nie podmurówki. To element, który dodatkowo wzmacnia i stabilizuje płot. Ponadto uniemożliwia zwierzętom przekopanie się pod ogrodzeniem. Trzeba również zwrócić uwagę na jego walory estetyczne, które dodają uroku płotu zbudowanemu z paneli. Skorzystać możemy z dwóch rozwiązań – ten wybór również wpływa na cenę. Do dyspozycji mamy podmurówkę betonową wylewaną samemu, a także prefabrykowaną. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej czasochłonne, a zarazem droższe. Drugie, jest za to bardzo popularne i szybkie do wykonania, korzystamy bowiem z gotowych elementów. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie podmurówki, musimy ten koszt uwzględnić w cenie za metr płotu. 

Montaż

Montaż ogrodzenia panelowego możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Nie jest to skomplikowane. Jeśli jednak nie dysponujemy czasem, ani możliwościami technicznymi, możliwe jest zlecenie takich prac wykwalifikowanej ekipie. To też najpopularniejsze rozwiązanie. Mamy wtedy pewność, że ogrodzenie będzie zamontowane właściwie i solidnie. 

Jak obliczyć koszt za metr ogrodzenia?

Jak widzimy, na ostateczną cenę płotu wpływa wiele ważnych czynników. Musimy uwzględnić koszt za materiały potrzebne do budowy, podmurówkę, a także montaż. Warto jednak sprecyzować te dane. 

Żeby móc obliczyć koszt za metr bieżący płotu, musimy znać długość całego ogrodzenia. Konieczne zatem będzie dokładne zmierzenie działki. Dzięki temu będziemy mogli policzyć, ile wykorzystamy paneli. Przypomnijmy zatem, że każdy z nich ma długość 2500 mm. Jeśli zamierzamy zamontować bramę wjazdową, to zmniejszamy długość całkowitą płotu o jej wymiary. 

Wiedząc, ile paneli potrzebujemy do ogrodzenia naszej nieruchomości, będziemy mogli obliczyć, ile użyjemy słupków. W wyliczeniach niezbędne będzie uwzględnienie również ich rodzajów. Pamiętajmy, że na działce zamontujemy słupek początkowy, pośredni, a także końcowy. 

Obliczając cenę za metr ogrodzenia, nie możemy zapominać o podmurówce. Kiedy chcemy, aby nasz płot miał wybudowaną podstawę, dającą mu jeszcze większą stabilność, możemy wybrać pomiędzy rozwiązaniami gotowymi oraz takimi, które dopiero zostaną wybudowane. 

Istotny jest również sposób montażu, a dokładnie przez kogo będzie on realizowany. Wiele firm oferuje tego typu usługi, dzięki czemu jesteśmy pewni, że płot zostanie wykonany zgodnie z techniką i sztuką budowlaną. 

Podsumowując zebrane dane, będzie nam łatwiej obliczyć koszt za metr ogrodzenia. Musimy pamiętać, że może się ona różnić od regionu Polski, w którym zamieszkujemy. Przykładowo, w województwie mazowieckim, cena za metr bieżący ogrodzenia 2D o wysokości 1830 mm, grubości drutów 656 wraz z podmurówką i łącznikiem, wynosi 120 – 130 zł. Kiedy uwzględnimy montaż, to uzyskamy kwotę 170 – 185 zł. 

Podsumowanie

Budowa domu to duży wydatek. Dlatego też wielu inwestorów zastanawia się, jak obliczyć koszty za metr ogrodzenia. Składa się na niego rodzaj wybranego płotu, jego długość, ilość potrzebnych słupków oraz akcesoriów, a także podmurówka. Ważne jest także uwzględnienie ceny za montaż ogrodzenia.