Blog

Jak działa furtka z elektrozaczepem?

Czas czytania: ok. 7 minut

Furtka z elektrozaczepem to ciekawe rozwiązanie, które pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo swojej nieruchomości. Umożliwi Ci ona kontrolowanie dostępu, a co za tym idzie, niepowołane osoby nie będą mogły łatwo wejść na teren Twojej posesji. Jak działa furtka z elektrozaczepem? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiemy Ci na te pytania w poniższym artykule!

Artykuł w skrócie:

 1. Furtka, czyli jeden z elementów kompletnego ogrodzenia nieruchomości
 2. Furtka z elektrozaczepem – jak to działa?
 3. Gdzie stosuje się furtkę z elektrozaczepem?
 4. Jakie są rodzaje elektrozaczepów?
 5. Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrozaczepu do furtki?
 6. Podsumowanie

Furtka, czyli jeden z elementów kompletnego ogrodzenia nieruchomości

Ogrodzenie Twojej nieruchomości składa się z kilku elementów. Zaliczyć do nich możemy przęsła (np. panelowe, wykonane z ocynkowanej stali), bramę i oczywiście furtkę. Wszystkie oddzielają Twoją nieruchomość od innych posesji, a także ulicy. Jednak brama i furtka pełnią jeszcze dodatkową funkcję. Pozwalają na swobodne przedostawanie się na teren nieruchomości. Brama umożliwia Ci przejeżdżanie samochodem, z kolei furtka pieszo lub np. rowerem. Tylko, czy powinna ona wszystkim na to pozwalać? Oczywiście Tobie i Twojej rodzinie tak, ale osoby niepowołane raczej nie powinny mieć łatwego wstępu na Twoją posesję. Dlatego możesz zainteresować się rozwiązaniem, które pozwoli Ci na kontrolowanie dostępu. Jest nim elektrozaczep montowany w furtce.

Przeczytaj także: Furtka lewa, czy prawa – którą wybrać?

Furtka z elektrozaczepem – jak to działa?

Elektrozaczep przywołuje na myśl rozwiązania znane z przedsiębiorstw produkcyjnych. Owszem, tam również jest on stosowany. Jednak furtka z elektrozaczepem jest popularna także wśród właścicieli nieruchomości prywatnych zabudowanych domami jednorodzinnymi. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Furtka z elektrozaczepem działa, jak pewien rodzaj blokady wstępu dla osób niepowołanych. Moduł montowany jest w miejscu standardowego zamka, a dodatkowo podłącza się do niego prąd elektryczny. Oczywiście nie do tego, aby po dotknięciu klamki kogoś nim razić. Prąd doprowadzony do elektrozaczepu sprawia, że zwolniona zostaje blokada. Przyjmuje ona zazwyczaj postać kotwicy, podnoszącej zapadkę. Wtedy możliwe jest otwarcie furtki. Tuż po jej zamknięciu blokada ponownie zostaje aktywowana, ponieważ zostaje wstrzymany dopływ prądu. Furtka z elektrozaczepem pozbawiona jest tradycyjnych klamek. Zastąpione one zostają uchwytami.

Aby możliwe było otwarcie furtki z elektrozaczepem, konieczne jest zastosowanie dodatkowego elementu wyzwalającego prąd. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest połączenie z domofonem, ale inwestorzy stosują także dodatkowe urządzenia sterujące. Po przyciśnięciu przycisku powstaje impuls elektryczny, a następnie wędruje on do elektrozaczepu. Wtedy blokada jest zwalniana, a Ty lub Twoi goście możecie otworzyć furtkę.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Maty maskujące na ogrodzenie – co to jest i dlaczego warto je stosować?

Gdzie stosuje się furtkę z elektrozaczepem?

Furtki z elektrozaczepem to bardzo popularne rozwiązania we wszystkich miejscach, gdzie niezbędna jest kontrola dostępu. Pozwalają one na zabezpieczenie terenu przed wejściem na niego osób, które nie powinny się na nim znajdować.

Furtkę z elektrozaczepem stosuje się na terenach:

 • zakładów przemysłowych,
 • parków logistycznych,
 • instytucji państwowych,
 • instytucji samorządowych,
 • prywatnych, np. posesji.

Jakie są rodzaje elektrozaczepów?

Jeśli chcesz na swojej nieruchomości zamontować furtkę z elektrozaczepem, to musisz wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są jego różne rodzaje:

 • elektrozaczep standardowy – najpowszechniej wykorzystywany, który pozwala na otwarcie furtki dopiero po otrzymaniu impulsu elektrycznego,
 • elektrozaczep rewersyjny – który działa odwrotnie do wyżej opisywanego, czyli furtka jest cały czas otwarta, a zamyka się dopiero po podaniu prądu do modułu,
 • elektrozaczep z pamięcią – w którym wykorzystuje się dodatkowe zasilanie, pochodzące z baterii lub akumulatorów. Działa on podobnie, jak wariant standardowy, z tą różnicą, że odblokowanie jest ustawiane na określony czas. To pozwala na dojście do furtki i jej otwarcie.
 • elektrozaczep symetryczny – w którym zapadka zamontowana jest w samym środku modułu,
 • elektrozaczep asymetryczny – różniący się od wyżej wspomnianego lokalizacją zapadki – jest ona zlokalizowana przy lewym bądź prawym brzegu modułu.

Przeczytaj także: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrozaczepu do furtki?

Elektrozaczep do furtki jest urządzeniem, które powinno funkcjonować bezawaryjnie przez wiele lat. Podczas jego wyboru musisz przyjrzeć się następującym aspektom:

 • czy dany model elektrozaczepu będzie pasować do Twojej furtki – pamiętaj, że otwierają się one na lewą lub prawą stronę, to kwestia, którą musisz uwzględnić podczas zakupu modułu umożliwiającego jej otwieranie,
 • czy elektrozaczep jest wodoszczelny – to urządzenie, które wykorzystuje prąd elektryczny, nie powinna więc do niego dostawać się woda, np. podczas opadów deszczu,
 • czy moduł jest zabezpieczony przed korozją – podobnie, jak ogrodzenie panelowe, elektrozaczep powinien być zabezpieczony przed szkodliwym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych i powstającej w ten sposób korozji,
 • czy moduł będzie pobierać dużo prądu – elektrozaczep powinien korzystać z małej ilości energii elektrycznej, aby nie narażać Cię na dodatkowe koszty.

Podsumowanie

Furtka z elektrozaczepem to świetne rozwiązanie, które pozwala na kontrolowanie wstępu na Twoją nieruchomość. Do rozwiązania doprowadzony jest prąd elektryczny. Po wcześniejszym wyzwoleniu impulsu poprzez przycisk na domofonie lub innym urządzeniu sterującym możliwe jest otwarcie furtki. W ten sposób możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoje oraz domowników.