Blog

Budowa ogrodzenia w zimę

Czas czytania: ok. 6 minut

Przeważnie budową płotu interesujemy się w okresie wiosennym, letnim, czasami jesiennym. Okazuje się jednak, że montaż ogrodzenia w zimę również jest możliwy. Trzeba jednak pamiętać, że zwiększa się ilość warunków, jakie muszą być wtedy spełnione. Jak zatem zabrać się za montaż ogrodzenia zimową porą? Podpowiadamy!

Artykuł w skrócie:

  1. Montaż ogrodzenia w zimę – o czym pamiętać?
  2. Podsumowanie

Montaż ogrodzenia jest bardzo ważnym etapem zagospodarowania terenu nieruchomości. Wtedy często uznaje się inwestycję za kompletną. Z budową płotu znaczna większość inwestorów czeka do wiosny lub lata. Wyższe temperatury to gwarancja montażu ogrodzenia w optymalnych warunkach. Jednak nie wszystkie rozwiązania mają aż takie wymagania. To sprawia, że montaż ogrodzenia w zimę jest możliwy do przeprowadzenia. Nie trzeba więc wstrzymywać się do wiosny i ryzykować wtargnięcie na nieruchomość złodzieja lub dzikich zwierząt. Funkcjonalność, jaką daje ogrodzenie, można zapewnić również zimą. Tylko jak się do tego zabrać?

Montaż ogrodzenia w zimę – o czym pamiętać?

Chęć zbudowania ogrodzenia zimową porą może być podyktowana różnymi czynnikami. Jednym z nich może być ryzyko wtargnięcia na teren nieruchomości niepowołanych osób, a także zwierząt. Te ostatnie mogą szukać pożywienia, a zapachy wydobywające się z domowej kuchni są przez nie traktowane jak zaproszenie. Dlatego, mimo iż najczęściej płoty buduje się w okresach cieplejszych temperatur, zimą również jest to możliwe. Spełnić trzeba jednak więcej warunków, niż wiosną i latem.

Ten temat też Cię może zainteresować: Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Wybór właściwego rodzaju ogrodzenia

Nim rozpoczną się prace związane z montażem ogrodzenia w zimę, należy wybrać jego rodzaj. Na samym początku trzeba podkreślić, że niskie temperatury nie pozwolą na budowę każdego typu płotu. Zima nie jest sprzymierzeńcem np. dużych betonowych konstrukcji. Za to ogrodzenie panelowe, a także palisadowe można montować całym rokiem. W ich przypadku niska temperatura nie stanowi większego utrudnienia, zarówno pod względem budowy, jak i trwałości tych rozwiązań.

Montaż ogrodzenia panelowego, czy też palisadowego jest bardzo podobny. Obydwa rozwiązania opierają się na gotowych elementach. Kompletny zestaw stanowią:

  • stalowe przęsła,
  • słupki,
  • obejmy,
  • śruby (np. zrywki).

Podczas budowy ogrodzenia panelowego przykręca się przęsła do słupków. Wykorzystuje się w tym celu obejmy. Proces ten jest na tyle prosty, że można go przeprowadzić samodzielnie.

Sprawdź, jak zamontować ogrodzenie panelowe w naszym przewodniku krok po kroku!

Wybór rodzaju podmurówki

Dla zachowania stabilności ogrodzenia stosuje się u jego spodu podmurówkę. Tu możliwe są dwa rozwiązania, jedno szybsze, drugie trochę bardziej skomplikowane. Pierwszym rodzajem podmurówki, na który warto zwrócić uwagę, jest ta prefabrykowana. Podobnie, jak w przypadku ogrodzenia panelowego, jest to gotowy produkt. Nie trzeba zatem tracić czasu na wszelkie prace związane z przygotowaniem betonu. Bloczki podmurówki prefabrykowanej dostępne są od ręki, co również nie wpływa na przedłużenie całego procesu montażu ogrodzenia w zimę.

Drugim wariantem jest podmurówka betonowa przygotowana we własnym zakresie. Tu zazwyczaj pojawiały się komplikacje, jeśli chodzi o montaż zimową porą. Na szczęście odnotowujemy znaczny postęp w doborze składników betonu, a w szczególności dodawanych do niego substancji chemicznych. Sprawiają one, że wiązanie możliwe jest również przy bardzo niskich temperaturach (np. -20). To znacznie ułatwiło wykonywanie podmurówki betonowej zimą.

Temperatura, czyli możliwość kopania dołów

Mogłoby się wydawać, że zima nie sprzyja żadnym pracom budowlanym. Jednak trzeba wziąć pod uwagę wysokość temperatury, która jest jeszcze akceptowalna. Kiedy na termometrze widać -5 stopni Celsjusza, prace związane z montażem ogrodzenia w zimę są jak najbardziej możliwe. Niestety komplikacje pojawiają się, gdy temperatura spada. Wtedy też zamarza ziemia, a zatem nie jest możliwe wykopanie dołów dla słupków oraz podmurówki betonowej. To tak naprawdę jedyne ograniczenie, jakie nie pozwala na budowę ogrodzenia w zimowe miesiące.

Ekipa fachowców z doświadczeniem

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani budową płotu we własnym zakresie, potrzebna będzie pomoc fachowców. Montaż ogrodzenia w zimę to praca, której nie podejmują się wszyscy. Ponadto wymaga ona doświadczenia. Niska temperatura sprawia, że przemarzają ręce, zatem trzeba nadać pracom odpowiedniego tempa. Przyda się również dokładny plan działania, aby proces był przeprowadzony szybko, sprawnie, a efekt spełniał oczekiwania klienta.

Mamy dla Ciebie ogrodzenie panelowe i ekipę fachowców, która zamontuje je w zimę. Skontaktuj się z nami!

Podsumowanie

Montaż ogrodzenia w zimę jest wykonalny, o ile spełnionych zostanie kilka warunków. Wśród nich należy wymienić wybór odpowiedniego rodzaju płotu, podmurówki, a także ekipy fachowców. W całym tym procesie ważną rolę odgrywa również temperatura – jeśli nie powoduje ona zamarznięcia ziemi, prace mogą być przeprowadzone bez żadnych problemów.