Blog

4 wskazówki dotyczące wymiarów ogrodzenia

Czas czytania: ok. 8 minut

Jakie powinny być wymiary ogrodzenia? Jak szeroka musi być furtka? Jakie wymiary powinna mieć brama wjazdowa? To pytania, które nurtują wielu inwestorów. Czas na nie odpowiedzieć! Zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu wszystkie wymiary ogrodzenia, które ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji podczas jego projektowania.

Budowaniu ogrodzenia nieruchomości towarzyszy wiele decyzji, które należy podjąć. Płot jest bowiem stawiany na długie lata, a przynajmniej takie założenie przyświeca wszystkim inwestorom. Dlatego też należy zdecydować się na odpowiedni rodzaj ogrodzenia. Ważne jest również wybranie właściwego koloru, czyli takiego, który będzie współgrał z budynkiem lub jego otoczeniem. W całym tym przedsięwzięciu konieczne jest uwzględnienie wymiarów ogrodzenia. Parametry te muszą być na tyle optymalne, aby płot w pełni realizował swoje funkcje, a przy tym był stabilny. Dlatego też przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci w projektowaniu ogrodzenia nieruchomości.

Przeczytaj także: Co posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Jakie funkcje powinno spełniać ogrodzenie?

Na początek przypomnijmy sobie, do czego w ogóle potrzebne jest ogrodzenie nieruchomości.

Ogrodzenie powinno spełniać następujące funkcje:

  • wskazywać granice nieruchomości – płot to sposób na pokazanie, gdzie zaczyna i kończy się działka, co jest szczególnie ważne, gdy w sąsiedztwie znajdują się inne zabudowania, droga publiczna oraz chodnik,
  • uniemożliwiać wstęp na działkę osobom trzecim – zabezpieczenie domu oraz osób w nim przebywających to jedna z głównych funkcji płotu – utrudnia on przedostanie się na teren nieruchomości potencjalnym złodziejom,
  • chronić teren przed przedostawaniem się na niego dzikich zwierząt – przebywające w okolicy bezpańskie psy, koty, a także o wiele większe zwierzęta (np. łosie, jeśli nieruchomość znajduje się blisko lasów) napotkają na swojej drodze przeszkodę w postaci płotu, która nie pozwoli im wejść na działkę,
  • zapobiegać wydostawaniu się poza teren nieruchomości zwierząt domowych – to szczególnie istotna funkcja, jeśli w domu znajduje się pies, który mógłby nagle wybiec na drogę, a następnie się zgubić,
  • zapewniać prywatność osobom przebywającym na nieruchomości – płot pozwala na odseparowanie się od otoczenia, zarówno mieszkańcom, jak i gościom,
  • wpływać pozytywnie na wizerunek całej nieruchomości – funkcja dekoracyjna płotu umożliwia dopasowanie go do budynku lub otoczenia, a następnie stworzenie harmonijnej konstrukcji, która wyróżni całą nieruchomość lub specjalnie nie będzie się rzucać w oczy.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to jest szalunek pod ogrodzenie i jak go wykonać?

4 wskazówki dotyczące wymiarów ogrodzenia

Ogrodzenie to bardzo ważna konstrukcja, która bierze udział w zagospodarowaniu terenu nieruchomości. Inwestorzy muszą zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale także na wymiary. Dzięki wyborze odpowiedniej wielkości oraz szerokości, ogrodzenie będzie skutecznie pełnić swoje funkcje.

Wysokość ogrodzenia

Wybór wymiarów ogrodzenia zaczynamy od podstawowego, a zarazem najważniejszego parametru, jakim jest jego wysokość. Niski płot stanowi zachętę dla potencjalnych złodziei, ponieważ łatwiej przedostać się ponad nim. Z kolei zbyt wysokie ogrodzenie może sprawiać wrażenie hermetycznie zamkniętej przestrzeni, która odstrasza. Zatem trzeba znaleźć złoty środek, który będzie bezpieczny, a zarazem atrakcyjny wizualnie.

W kwestii wysokości najpierw należy spojrzeć na obowiązujące przepisy. Konkretnie na art. 30 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 z późn. zm.). Z przytoczonego artykułu dowiemy się, że budowa ogrodzenia, które będzie niższe niż 2,20 m nie musi być zgłoszona organom administracyjnym. To niewątpliwie ułatwia i przyspiesza realizację stawiania płotu. Jeśli jednak ogrodzenie będzie wyższe niż wspomniane 2,20 m pojawi się konieczność przeprowadzenia procedury zgłoszeniowej przed odpowiednim organem administracyjnym.

Nie mniej jednak, wysokość ogrodzenia powinna być uzależniona także od wielkości działki. Dlatego też przyjmuje się, że:

  • niewielkie nieruchomości otaczają płoty o wysokości 1,50 – 1,55 m,
  • na dużych działkach budowane są ogrodzenia o wysokości minimalnej 1,70 – 1,80 m.

Przeczytaj również: Maty maskujące na ogrodzenie – co to jest i dlaczego warto je stosować?

Szerokość ogrodzenia

W przypadku szerokości ogrodzenia sprawa jest dużo łatwiejsza. Parametr ten zależny jest od rodzaju zastosowanego płotu. Tak też w przypadku ogrodzenia panelowego standardowa szerokość przęsła wynosi 2,50 m. Taki wymiar płotu umożliwia na wygodne zagospodarowanie terenu przy użyciu niedużej ilości materiału.

Szerokość bramy wjazdowej

Kolejnym wymiarem ogrodzenia, który należy uwzględnić podczas jego projektowania, jest szerokość bramy wjazdowej. W tym przypadku konieczne jest przywołanie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). Według zawartych w nim zapisów, minimalna szerokość bramy wjazdowej wynosi 2,4 m.

Warto jednak rozważyć zwiększenie tego wymiaru. Zależy on bowiem od rodzaju nieruchomości, usytuowania bramy oraz jej rodzaju (przesuwna lub skrzydłowa). Przykładem może być nieruchomość zabudowana domem jednorodzinnym, gdzie zazwyczaj stosuje się szerokość równą 3 m.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule: Jaką szerokość bramy wjazdowej wybrać?

Szerokość furtki

Bardzo ważna podczas projektowania ogrodzenia jest także szerokość furtki. W tym zakresie również musimy bazować na przepisach prawa. Przytoczone już rozporządzenie, dotyczące warunków technicznych wskazuje, że furtka powinna mieć minimalną szerokość, wynoszącą 0,9 m. Często taki wymiar jest w pełni wystarczający, jednak wielu inwestorów decyduje się na jego zwiększenie. Dzięki szerszej furtce łatwiej jest przedostawać się na teren nieruchomości oraz poza nią z wózkiem dziecięcym, czy też korzystając z roweru.

Podsumowanie

Wymiary ogrodzenia są bardzo ważne dla zaprojektowania płotu, który będzie w pełni funkcjonalny. Konieczne jest więc uwzględnienie wysokości oraz szerokości wszystkich elementów, które się na niego składają. Dobierając wskazane parametry warto najpierw zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy, które wskazują wymiary ogrodzenia, bramy oraz furtki. Dzięki temu można uniknąć, np. realizowana procedury zgłoszenia budowy płotu.